Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Michałowice - Kościół” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Dokumenty związane z Kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach, powiat pruszkowski, województwo mazowieckie. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach - Opaczy z kościołem przy ulicy Szkolnej 11 została powołana dekretem arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego z 11 stycznia 1951 roku. W 1950 roku Kuria zleciła organizację nowej parafii księdzu Janowi Kołaczkowskiemu, który 22 grudnia 1950 roku odprawił pierwszą Mszę świętą, w stolarni pana Gadomskiego przy ulicy Raszyńskiej, przebudowanej na kaplicę. We wrześniu 1955 roku ksiądz Kołaczkowski zbudował kaplicę przeniesioną z innej parafii i umieścił w niej Najświętszy Sakrament, co ówczesne władze uznały za samowolę. Kolejny proboszcz, Ryszard Bieńkowski, przystąpił do rozbudowy kaplicy w 1968 roku, ale władze wstrzymały prace. Podjęto je w 1970 po interwencji kurii. Kolejny proboszcz, Włodzimierz Sułek, sprowadził organy i dzwony, które nazwano "Maria", "Stefan". W 1989 roku nowy proboszcz Leon Firlej uzyskał zgodę władz gminnych na lokalizację cmentarza parafialnego. Następnie zbudowano dom parafialny, a w 1994 roku Prymas Józef Glemp wmurował kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła, w którym pierwsze nabożeństwo odprawiono w 2000 roku. (źródło: "Kościoły Archidiecezji Warszawskiej", T. 1)
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.